Wianno Senior Class Association


Select a page to view:  


Wianno Yacht Club Long Distance Race

Race Winners

Year

Yacht

Skipper

1916

Fantasy

James G. Hinkle

1917

No Record

1918

Ethyl

Melville

1919

No Record

Long Distance Challenge Cup
Presented by Commodore Edward C. Crossett
(Trophy Retired by James G. Hinkle)

Year

Yacht

Skipper

1920

A.P.H.

W.P. Halliday

1921

Fantasy

James G. Hinkle

1922

Tomboy

Edward C. Crossett

1923

Fantasy

James G. Hinkle

1924

Wendy

Henry B. Day

1925

Water Nymph

Fritz B. Talbot

1926

A.P.H.

W.P. Halliday

1927

Tomboy

Edward C. Crossett

1928

Ethyl

Robert M. Roloson

1929

Wendy

Henry B. Day

1930

Malolo

Harry F. Stimpson

1931

Malolo

Harry F. Stimpson

1932

Tomboy

Edward C. Crossett

1933

Venture

David D. Steere

1934

Gull

C. McGregory Wells

1935

Moby Dick

William R. Scott

1936

Quip

Mrs. Kenneth Boyd

1937

Fiddler

Mary Parlett

1938

Jolly Roger

James A. Waller

1939

El Cid II

John C. Kiley, Jr.

1940

Jivaro

P. & D. Bauder

1941

Cave Canum

Joseph P. Carney

1941-1945 No Races

1946

Fantasy

James G. Hinkle

'Tween Waters Trophy
Presented by Commodore John W. Hornor
(Retired by John C. Kiley, Jr.)
Year Yacht Skipper

1947

El Cid II

John C. Kiley, Jr.

1948

Commy

John Shafroth

1949

West Wind

W.W. Sinclaire

1950

El Cid II

John C. Kiley, Jr.

1951

Kypris

Joseph Mattison, Jr.

1952

Kypris

Joseph Mattison, Jr.

1953

Ruweido VII

Gordon R. Beggs

1954

El Cid II

John C. Kiley, Jr.

1955

Fire Chief

Vincent R. Bailey

1956

Commy

John Shafroth

1957

Bettayet

Ross Richards

1958

Dungolphin

Durban McGraw

1959

Marna

John T. Fallon

1960

Bettayet

Ross Richards

1961 No Record  

1962

Venture

David D. Steere

1963

Sovereign

Harrison Bridge

1964

Venture

David D. Steere

1965

Venture

David D. Steere

1966

Victura

Edward M. Kennedy

1967

Venture

David D. Steere

1968

Invader

Lewis J.H. Gunn

1969

No Record

1970

Venture

David D. Steere

1971

No Record

1972

Kialoa

John C. Kiley, III

1973

No Record

1974

Pertelote

Boardman Lloyd

1975

Pertelote

Francis V. Lloyd, III

1976

Invader

Lewis J.H. Gunn

1977-1978

No Record

1979

Pertelote

Boardman Lloyd

1980

Cirrus

Alden Edmonds

1981

No Record

1982

Pertelote

Boardman Lloyd

1983-1985

No Record

1986

Molly

Alan T. McDonough

1987

Victura

Edward M. Kennedy

1988

Cirrus

Holly Edmonds

James G. Hinkle Long Distance Trophy
1920 Crossett Trophy Placed Back in Competition by the Hinkle Family
Year Yacht Skipper

1989

Cochenoe

Andrew Pesek

1990

Marna

John T. Fallon, Jr.

1991

Invader

Lewis J.H. Gunn

1992

Invader

Lewis J.H. Gunn

1993

Fantasy

Joseph D. Hinkle

1994

Fantasy

Joseph D. Hinkle

1995

Molly

John T. McDonough

1996

Escapade

Barry Plunkett, Jr.

1997

Cirrus

Holly Edwards

1998

Chanzia

Lloyd B. McManus, Jr.

1999

Molly

John T. McDonough

2000

Yankee Dime

Alden Edmonds

2001 Lucinda Chip Niehoff
2002 Cochenoe Donald F. Law, Jr.
2003 Lindy David McDonough
2004 Dauntless Jeffrey Tracy
2005 Aurora Karl Anderson
2006 Dauntless Jeffrey Tracy
2007 Mad Jack Jack Hamilton
2008 Mad Jack Jack Hamilton
2009 Pieces of 8 John Gregg
2010 Smoke Joe Lotuff
2011 No Race High Winds
2012 Aurora Matt Cannistraro
2013 Beltane Jim Cunningham
2014 Mad Jack Jack Hamilton
2015 Eowyn Timothy Wadlow
2016 Mad Jack Jack Hamilton

View past winners for another event:


Select a page to view: